Erasmus Nedir ? Erasmus Nasıl Yapılır ?

İngiltere'de Hayat Londra 15.163 kez
sponsorlu reklam

Erasmus ; neredeyse her üniversiteli tarafından bilinen, belirli şartlar dahilinde Avrupa’daki üniversitelerde, belirlenen sürelerde eğitim görmenizi sağlayan bir programdır. Her yıl binlerce öğrenci Erasmus programı sayesinde yeni ülkeler görüp, üst düzey bir eğitim alıp; aynı zamanda dillerini geliştirmektedir. Yani, kısaca Erasmus; yükseköğretim kurumları arasındaki anlaşmalar dahilinde, Avrupa Birliği tarafından desteklenen bir kurumlararası değişim ve gelişim programıdır.

Erasmus programın ana amacı, üniversite öğrencileri arasında değişim sağlayarak kısa süreliğine de olsa yeni insanlar tanımalarını, önyargılarından arınmalarını, farklı kültürlerle adapte olabilmelerini sağlamaktır. Aynı zamanda, bu öğrencilerin bulundukları eğitim kurumlarında ortak projeler geliştirmeleri sayesinde; üretim süreçlerinde, çalışma şekillerinde,staj olanaklarında, sportif ve sanatsal faaliyetlerde bir gelişim sağlanması amaçlanır. Bu durum, hem öğrenciler hem de devletler için çok yararlı bir eğitim – öğretim şeklidir. Programın sadece akademik eğitimleri değil, sportif ve sanatsal faaliyetlerdeki gelişimleri de kapsaması, geniş bir yelpazede oluşacak  işbirliğine zemin hazırlamaktadır.

erasmus nedir, erasmus nasıl yapılır, erasmusa katılma şartları

Erasmus her ne kadar ülkemizdeki üniversite öğrencilerinin Avrupa’da okuması olarak algılansa da durum tamamen karşılıklıdır. Türkiye’deki herhangi bir öğrenci, gerekli şartları sağladıktan sonra Avrupa’da okuyabildiği gibi, Avrupa’lı öğrenciler de eğitimlerinin bir kısmını Erasmus programı sayesinde Türkiye’de yapabilirler. Bunun yanında, Avrupa ülkeleri kendi aralarında da değişim yaparak bu programa katkı sağlarlar. Yani, Erasmus programına dahil olan tüm kurumlar ve bunların bulunduğu ülkeler arasında öğrenci değişimi sağlanarak eğitimin gelişmesi amaçlanır.

Erasmus sadece öğrencileri değil eğitimcileri de kapsar. Bu özelliği sayesinde ülkelerin verdikleri eğitimlerin birbirleri arasında tanınması, gelecekte oluşacak işbirliklerinin daha kaliteli ve sağlam zeminlere oturmuş olması, alınan derecelerin diğer ülkelerde geçerli olması gibi birçok avantajı beraberinde getirir. Günümüz itibariyle üniversite öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri ve eğitim görevlileri programa katılabilmektedir.

Avrupa Birliği Komisyonu yönetiminde 2007 ve 2013 yılları arasında Erasmus adıyla devam eden program 2014 yılı ile sona ermiştir. Alınan olumlu geri dönüşler ve başarılar sayesinde programın amacına ulaştığı anlaşılmış ve 2014 – 2020 yılları arasında sürecin Erasmus + (Erasmus Plus) adı ile devam etmesine karar verilmiştir. Kalitenin ve verimliliğin artması amacıyla şartlar biraz zorlaştırılmış olsa da programın yararlılığı su götürmez bir gerçektir.

Son dönemlerde öğrenciler tarafından vizesiz gidilebilen ülkelerde sıkça ziyaret edilmektedir. 2018 yılı için vizesiz seyahat edilen ülkeler listesini görüntülemek için vizesiz gidilebilecek ülkeler adlı konuyu okuyabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Londra}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir