Altın Fiyatları Ne Olur ?

Londra'da Eğitim Londra 12.317 kez
sponsorlu reklam

Altın, birçok insanın kullandığı bir yatırım aracıdır. Tıpkı döviz gibi altın da hareketli bir iniş –  çıkışa sahiptir. Çoğu insanın aklında “2018 yılında altın fiyatları ne olur?” tarzında sorular var. Bu soruya altın düşer ya da altın yükselir diye cevap vermek oldukça zordur. Tıpkı döviz ya da hisse senedi fiyatları gibi altının fiyatını da etkileyen birçok faktör mevcuttur. Ancak altının bir para birimi değil de değerli bir maden olduğu unutulmamalıdır. Genellikle altın yatırımcılar için güvenli bir liman olarak anılmakta ve oldukça rağbet görmektedir. Altın fiyatları ne olur, altın fiyatı yükselir mi, altın düşer mi sorularının cevaplarını bu makalede vermeye çalışacağız.

Altın Yükselir Mi ?

Altına yatırım yapmış olan kişiler, altının yükseleceği zamanı dört gözle bekliyor. Altının yükselmesinin ardındaki ekonomik ve diğer sebepleri bilirseniz, ne zaman kazanacağınızı da bilirsiniz demektir. Bir yatırım aracının değerinin düşmesini en temel olarak “belirsiz” bir ortama bağlayabiliriz. Küresel piyasalardaki riskli havalar, altının değerini arttıran birincil faktördür. Altın fiyatlarını yükselten diğer etkenlerden ise şöyle bahsedebiliriz:

  • ABD Merkez Bankası FED, faiz oranlarını düşürdüğü zaman altın fiyatları yükselir.
  • Dünyadaki savaş, terör ve benzeri olağanüstü ve huzursuz durumlarda altın ons fiyatı yükselir.
  • Ekonomide her daim geçerli olan arz – talep kanununa göre; altına olan talep artarsa altın fiyatı yükselir.
  • Finansal piyasalarda riskin arttığı ve vix endeksinin yükseldiği zamanlarda altın fiyatı yükselir.
  • Altının değerli bir maden olduğunu unutmamak gerektiğini söylemiştik; altın çıkarma maliyetlerinin yükselmesi de altının değerini arttıran sebepler arasındadır.

Altın Düşer Mi ?

Hali hazırda altına yatırım yapmış olan yatırımcılar, altın satmak için altının fiyatının ne zaman düşeceğini beklemektedir. Altın fiyatının düşmesi birçok sebebe bağlıdır. İşte altın fiyatlarını düşüren etkenler aşağıdaki gibidir:

  • Amerikan dolarının global piyasalarda değer kazanması, altını düşürür.
  • Savaş ve terör gibi olağanüstü durumların sona ermesi, huzurlu ve stabil bir durumun sağlanması altının fiyatını düşürür.
  • ABD Merkez Bankası FED’in faiz oranlarını arttırması altının fiyatını düşürür.
  • Ekonomideki arz – talep kanunundan yola çıkarak; altına olan talebin azalış göstermesi altın fiyatını düşürür.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Londra}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir